
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4.00 mm x 10.00 mm Carbide Bright Finish 118 Deg. Center Drill
- Item Code: 7191830
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
R200 solid carbide centre drills have a 180 degree pilot and 60 degree cone and are recommended for creating center holes in shafts for secure holding. Suitable for use with all CNC machines, the drills are very versatile and are able to drill many materials including steels, stainless steels and aluminium, being manufactured from premium carbide. The tools come with a bright finish to ensure clean, accurate results by stopping workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool. For further improvements in productivity and increased economy, R200 center drills are double-ended so twice the productivity in a single tool.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.1575" |
|---|---|
| Brand | Dormer |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inches | 2.1654" |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 4.00 mm |
| Overall Length Metric | 55 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |