
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/64 in. HSS TiN RH 135 Deg. Jobber Length Drill
- Item Code: 7233755
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
333HD jobber drills can be used in a range of different maintenance and repair applications, for both machine and hand held drilling, and are available in diameters from 1/16 inch to 1/2 inch. The High Speed Steel used in manufacture means the tools are suitable for drilling many different materials including aluminum, stainless steel and steels, whilst the titanium nitride coating increases the service life of the drill and means you get better performance when drilling harder materials. 333HD heavy duty jobber drills have a 135 degree split point which reduces the push force needed and helps with self-centering.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiN |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Fractional Size | 11/64" |
| Overall Length Inches | 3.25" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.1719" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 82.55 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Metric Size | 4.37 mm |