
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 in. HSS Steam Tempered Bronze Finish RH 135 Deg. HD Stub Length Drill
- Item Code: 7233783
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
312SM drills are available in a wide range of fractional diameters from 1/16 inch to 1/2 inch, and have a 135 degree split point to reduce the push force needed and as an aid to self-centering. The dual steam oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool so you get clean and accurate holes, whilst the High Speed Steel used in manufacture means you can use the tools for drilling many materials including steels, aluminum and stainless steel. 312SM screw machine length drills are very versatile and can be used for both hand held and machine drilling in many different maintenance and repair applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank |
|---|---|
| Decimal Size | 0.1250" |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 1.875" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Overall Length Metric | 47.63 mm |
| Metric Size | 3.18 mm |
| Coating/Finish | Bronze/Steam Oxide |