
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4.000 mm Cutter Diameter x 17.000 mm Reach 5 Flutes AlTiN Nano Coated Carbide Single Form M5 Thread Milling Cutter
- Item Code: 724228-C6
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Hardened Steels
Features
Back To Top- Designed for threading hardened steels 48-68Rc
- Single thread form designed to mill common pitch sizes
- Cuts internal and external 60° Metric threads
- Tip of included angle ground to a flat for increased wear resistance
- Large rigid core diameter and eccentric relief for improved strength
- Mills left hand and right hand threads
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Latest generation AlTiN Nano coating offers superior hardness and heat resistance
- Select carbide grade for improved edge retention
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Metric Cutter Diameter | 4.00 mm |
|---|---|
| Max Depth of Thread | 17.000 mm |
| Angle per Side | 30 |
| Length of Cut | 0.924 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Included Angle | 60 |
| Tip Flat | 0.080 mm |
| Coating | AlTiN (C6) |
| Neck Diameter | 2.800 mm |
| Overall Length Metric | 50.00 mm |
| Reach Multiple | (7x) |
| Brand | Harvey Tool |
| Number of Flutes | 5 |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Size | M5 |