
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/32 Inch Diameter, 3xD Drill, 2 flutes, Carbide, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 730-2.380
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N carbide drill is a general purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. The 118º facet point geometry allows for accurate hole locations and reduced axial force requirements. Guhring offers 4 series of Type N carbide drills, stub length and jobbers length from stock, bright finished or with the heat resistant FIREX® coating.
Features
Back To Top- Rigid twist drill
- For use in automatic/capstan lathes
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 118° |
|---|---|
| Shank Diameter (mm) | 2.38 |
| Fractional Size | 3/32" |
| Brand | Guhring |
| Drilling Depth | 3xD |
| Flute Length (mm) | 14 |
| Overall Length (mm) | 43 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Size | 2.38 mm |
| Series | 730 |
| Shank Type | Straight |
| Decimal Size | 0.0937" |
| Length of Cut (mm) | 10.43 |
| Number of Flutes | 2 |