
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0470" (3/64) Cutter DIA x 0.0100" Radius x 0.1410" Length of Cut x 0.2810" (9/32) Reach Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes, AlTiN Coated
- Item Code: 730647-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Long Reach
Features
Back To Top- Corner radius for improved strength
- Length of cut = 3x diameter
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Cutter Diameter | 0.0470" (3/64) |
| Neck Diameter | 0.0455" |
| Length of Cut | 0.1410" |
| Overall Reach | 0.2810" (9/32) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Corner Radius | 0.0100" |
| Flutes | 4 |
| LOC Multiple | (3x) |
| Reach Multiple | (6x) |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Coating | C3 |