
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 in. HSS Bright Finish RH 120 Deg. Spotting Drill
- Item Code: 7378063
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With an accurate 120 degree self-centering point angle providing PRECSISON TWIST DRILL chamfering to accommodate standard screws and as an aid to accurate hole location, DS-120 spotting drill bits are manufactured from premium carbide for spotting in a wide range of materials including stainless steel, steels and aluminum, whilst the bright finish ensures clean, accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool. DS-120 solid carbide spotting drill bits are available in 6 different sizes from 1/8 inch to 1/2 inch.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Fractional Size | 1/8" |
| Overall Length Inches | 1.5" |
| Overall Length Metric | 38.1 mm |
| Point Angle | 120 Deg. |
| Metric Size | 3.18 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.1250" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Fractional | 1-1/2" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |