
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. HSS Bright Finish RH 142 Deg. Spotting Drill
- Item Code: 7378974
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
DS-142 spotting drills are manufactured from premium carbide and can be used in wide range of materials including stainless steel, steels and aluminum. They have a 142 degree point which helps with self-centering and reduces the push force needed to drill into the workpiece. They come in 6 different fractional sizes and have an accurate point angle to produce PRECSISON TWIST DRILL chamfers for standard screws, and a bright finish to give you clean, accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Size | 6.35 mm |
| Overall Length Metric | 63.5 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inches | 2.5" |
| Point Angle | 142 Deg. |
| Coating/Finish | Bright |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Fractional Size | 1/4" |
| Overall Length Fractional | 2-1/2" |
| Decimal Size | 0.2500" |
| Brand | Precision Twist Drill |