
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA SecuraSpan I-Beam Horizontal Lifeline (HLL) Stanchion Intermediate Bracket Kit
- Item Code: 7400008
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Intermediate bypass bracket kit for SecuraSpan I-beam stanchion.
Features
Back To Top- U Maxi Clamp 4-pack kit
- For use with standing seam roof top anchor
- Fits single folded standing seams
- Corrosion resistant construction
- Compact and lightweight design
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| For Use With | 3M DBI-SALA SecuraSpan I-Beam System |
|---|---|
| Net Weight (Metric) | 0.9 kg |
| Product Number | 7400008 |
| Weight (Imperial) | 2.0 lb. |
| Weight (Metric) | 0.9 kg |
| Product Type | Bracket |
| Brand | 3M |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Series | SecuraSpan |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Lifeline Material | Order separately |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |