
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA SecuraSpan I-Beam Horizontal Lifeline (HLL) Stanchion with Base
- Item Code: 7400055
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Fits 12 in. to 18 in. (30.5-45. cm) wide flange up to 2-1/4" (5. cm) thick
Features
Back To Top- Includes a rebar/shear stud base, tie-back assembly, end anchor, and intermediate bracket; stanchions and lifelines are sold separately
- Compatible with single-span and multi-span lifeline configurations
- Single-span systems hold up to 2 workers; multi-span systems hold up to 6 workers
- Horizontal lifelines offer workers exceptional mobility on the job
- Portable design is durable, yet lightweight, for easy transport
- This safety equipment is intended for use with additional personal protective equipment (PPE)
- Recommended for use in multiple industries including construction, facilities, general manufacturing, heavy infrastructure, and more
- Zinc-plated steel materials are corrosion-resistant and stand up to harsh environments
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Net Weight (Metric) | 16.3 kg |
|---|---|
| Product Number | 7400055 |
| Weight (Imperial) | 36.0 lb. |
| Weight (Metric) | 16.3 kg |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Lifeline Material | Order separately |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Brand | 3M |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |
| Series | SecuraSpan |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Product Type | I-Beam HLL Stanchion with Base |
| For Use With | 3M DBI-SALA SecuraSpan I-Beam System |