
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA SecuraSpan Pour-in-Place/Fasten-in-Place Horizontal Lifeline (HLL) Intermediate Bracket
- Item Code: 7400200
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our intermediate bracket is the one to choose when you're using Our 3M DBI-SALA?Pour-in-Place Horizontal Lifeline concrete system or fasten-in-place steel applications. This intermediate bracket allows you to customize your fall-protection system and offers exceptional durability and performance for overhead tie-off applications.
Features
Back To Top- Stanchion with I-beam base to configure your own SecuraSpan system
- Fits 24 in. to 36 in. (61-91.4 cm) wide flange up to 2-1/4" (5.7 cm) thick
- Lightweight and portable design
- Top mounted adjustment system
- Simple clamp and wing nut installation
- Extremely durable construction
- Single and multi-span indefinite length system configurations
- Pass-thru 100% tie-off protection
- Flexible system capacity
- Various lengths and individual components are available
- Equipped with 3M Connected Safety ID (CSID)
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| For Use With | 3M DBI-SALA SecuraSpan Pour-in-Place/Fasten-in-Place HLL system |
|---|---|
| Product Number | 7400200 |
| Series | SecuraSpan Pour/Fasten-in-Place |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Product Type | Bracket |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Brand | 3M |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Lifeline Material | Order separately |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Net Weight (Metric) | 0.9 kg |
| Weight (Imperial) | 2.0 lb. |
| Weight (Metric) | 0.9 kg |