
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA SecuraSpan 10 ft. Horizontal Lifeline Assembly
- Item Code: 7403020
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M DBI-SALA Temporary Cable Horizontal Lifeline Assembly offers the comprehensive approach to fall-arrest protection you expect from 3M DBI-SALA. This safety equipment kit includes a steel cable lifeline, turnbuckle tensioner, metal Energy Absorbers, and carabiners for easy attachment.
Features
Back To Top- For use with horizontal lifeline system
- Energy absorber limits fall arrest forces
- Allows use of standard 5,000 lb. (22.2 kN) anchors
- Configure up to 60 ft. (18.3m) length system with one device or 100 ft. (30.5m) with two
- Lightweight and portable design
- Extremely durable construction
- Mounting kit includes 3 shackles and fasteners
- Lifeline turnbuckle tensioner
- Lifeline hardware kit includes thimbles and cable clips
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Lifeline Length (Imperial) | 20.0 ft. |
|---|---|
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Overall Length (Metric) | 6.0 m |
| Product Number | 7403020 |
| Weight (Imperial) | 16.0 lb. |
| Weight (Metric) | 7.3 kg |
| Brand | 3M |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |
| Product Type | HLL Lifeline Assembly |
| Specifications Met | OSHA 1926.502 |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Overall Length (Imperial) | 20.0 ft. |
| Series | SecuraSpan |
| Lifeline Length (Metric) | 6.09 m |