
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA SecuraSpan 80 ft. Horizontal Lifeline Assembly
- Item Code: 7403080
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M DBI-SALA Temporary Cable Horizontal Lifeline Assembly offers the comprehensive approach to fall-arrest protection you expect from 3M DBI-SALA. This safety equipment kit includes a steel cable lifeline, turnbuckle tensioner, metal Energy Absorbers, and carabiners for easy attachment.
Features
Back To Top- 15m cable lifeline assembly for SecuraSpan systems
- Rugged 9.5mm 7x19 galvanised cable lifeline
- Built-in turnbuckle type tensioner
- Saflok Karabiners at each end for fast and safe attachment
- Lightweight and portable design
- Zorbit energy absorber limits fall arrest forces
- Various lengths and individual components are available
- Equipped with 3M Connected Safety ID (CSID)
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Lifeline Length (Imperial) | 80.0 ft. |
|---|---|
| Lifeline Length (Metric) | 24.38 m |
| Overall Length (Imperial) | 80.0 ft. |
| Product Number | 7403080 |
| Product Type | Lifeline/Component |
| Weight (Imperial) | 33.0 lb. |
| Weight (Metric) | 15.0 kg |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |
| Industry Recommended | Construction |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Series | SecuraSpan |
| Brand | 3M |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |