
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/16-27 NPT 4 Flute HSS Taper Pipe Chamfer Straight Flute Tap - L941
- Item Code: 74051-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
General Purpose
Features
Back To Top- Premium HSS Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Taper Pipe Tap
- NPT
- Will Require Sealing Compounds
Tech Specs
Back To Top| Series | L941 |
|---|---|
| Size-Pitch | 1/16-27 |
| Limit | NPT |
| Overall Length | 2.1260" |
| Thread Length | .6890" |
| Shank Diameter | .3125" |
| Brand | Nachi America |
| Material | High Speed Steel |
| Tap Type | Taper |
| Helix Direction | RH |
| Number of Flutes | 4 |
| Cut Direction | RH |
| Flute Type | Straight |
| Coating/Finish | None |
| Performance Grade | General Purpose |