
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2"-11-1/2 NPT 7 Flute HSS Taper Pipe Chamfer Straight Flute Tap - L941
- Item Code: 74061-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
General Purpose
Features
Back To Top- Premium HSS Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Taper Pipe Tap
- NPT
- Will Require Sealing Compounds
Tech Specs
Back To Top| Size-Pitch | 2"-11-1/2 |
|---|---|
| Shank Diameter | 1.8750" |
| Flute Type | Straight |
| Coating/Finish | None |
| Number of Flutes | 7 |
| Performance Grade | General Purpose |
| Cut Direction | RH |
| Overall Length | 4.5" |
| Series | L941 |
| Helix Direction | RH |
| Material | High Speed Steel |
| Thread Length | 1.7520" |
| Brand | Nachi America |
| Limit | NPT |
| Tap Type | Taper |