
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1250 in. (1/8) Cutter Diameter x 0.3750 in. (3/8) Length of Cut x 1.2500 in. (1-1/4) Reach 2 Flute Carbide Square Upcut Endmill
- Item Code: 748108
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Plastics
Features
Back To Top- High rake, high relief design with large flute valley maximizes chip removal and performance
- Center cutting design improves plunging and ramping
- Reduced neck diameter to avoid heeling
- Length of cut = 3x diameter
- Solid Carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | None |
|---|---|
| Coating/Finish | None |
| Reach Multiple | (10x) |
| Reach Multiple | (10x) |
| Material | Solid Carbide |
| Material | Solid Carbide |
| Length of Cut | 0.3750" (3/8) |
| Length of Cut | 0.3750" (3/8) |
| Overall Reach | 1.2500" (1-1/4) |
| Overall Reach | 1.2500" (1-1/4) |
| Brand | Harvey Tool |
| Brand | Harvey Tool |
| Number of Flutes | 2 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Decimal Diameter | 0.1250" |
| Decimal Diameter | 0.1250" |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| LOC Multiple | (3x) |
| LOC Multiple | (3x) |
| Neck Diameter | 0.1220" |
| Neck Diameter | 0.1220" |