
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1800 in. Cutter Diameter x 0.3750 in. (3/8) Reach 5 Flutes AlTiN Nano Coated Carbide Single Form #1/4 Thread Milling Cutter
- Item Code: 757350-C6
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Hardened Steels
Features
Back To Top- Designed for threading hardened steel 48-68Rc
- Single thread form designedto mill common pitch sizes
- Tip of included angle ground to a flat for increased wear resistance
- Large rigid core diameter and eccentric relief for improved strength
- Mills left hand and right hand threads
- Cuts internal and external 60° UN threads
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Latest generation AlTiN Nano coating offers superior hardness and heat resistance
- Select carbide grade for improved edge retention
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Decimal Cutter Diameter | 0.1800" |
|---|---|
| Neck Diameter | 0.1220" |
| Size | 1/4 |
| Tip Flat | 0.0030" |
| Length of Cut | 0.0360" |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Angle per Side | 30 |
| Brand | Harvey Tool |
| Coating | AlTiN (C6) |
| Max Depth of Thread | 0.3750" (3/8) |
| Included Angle | 60 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length Decimal | 2.5000" |
| Overall Length Fractional | 2-1/2" |