
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA Metal Energy Absorber Kit
- Item Code: 7600580
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Metal Energy Absorber with three shackles, fasteners, turnbuckle tensioner, thimbles, cable clips, wedge grip termination device and 2 O-rings.
Features
Back To Top- Corrosion-resistant, galvanized lifeline stands up to the elements
- Portable design is durable, yet lightweight, for easy transport
- Built-in, turnbuckle tensioner helps your worker tension the system to the correct level
- Stanchions and bases sold separately
- This safety equipment is intended for use with additional personal protective equipment (PPE)
- Recommended for use in multiple industries including construction, facilities, power plants, general manufacturing, heavy infrastructure, and more
- Equipped with Connected Safety RFID identification tag for convenient equipment tracking.
- Metal energy absorbers, help protect the structure, and minimize needed fall clearance
- Steel carabiners are easy to use, self locking and closing, and provide quick and safe attachment
- Meets OSHA 1910.140 and OSHA 1926.502 requirements
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| For Use With | Temporary HLL systems |
|---|---|
| Lifeline Material | Order separately |
| Maximum Number of Workers | 2 |
| Net Weight (Metric) | 7.0 kg |
| Product Number | 7600580 |
| Product Type | Energy Absorber Kit |
| Weight (Imperial) | 15.0 lb. |
| Weight (Metric) | 7.0 kg |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Brand | 3M |