
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3M DBI-SALA Sayfline Permanent Multi-Span Horizontal Lifeline System
- Item Code: 7603080
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
80 ft. (24.4m) permanent multi-span cable horizontal lifeline system, includes two intermediate brackets, tensioner, mounting hardware and metal Energy Absorbers.
Features
Back To Top- Off the shelf permanent multi-span horizontal system designed for user installation
- 20 ft. (6.1m) system includes all mounting hardware (order sleeve separately)
- Corrosion resistant 3/8" (9.5mm) 7x19 stainless steel cable lifeline (galvanized steel also available)
- Bypassable intermediate brackets - one per 30 ft. (9.1m) span included (additional available model 7608001)
- Pass-thru 100% tie-off protection
- Install above, even with or below the user
- Sayflink sleeve provides hands-free operation (order model 7608002 separately)
- Extremely durable construction
- Customizable multi-span configurations
- Metal energy absorber limits fall arrest forces
- Flexible system capacity
- Various lengths and individual components are available
- Equipped with 3M Connected Safety ID (CSID)
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Net Weight (Imperial) | 39.0 lb. |
|---|---|
| Net Weight (Metric) | 17.7 kg |
| Overall Length (Metric) | 24.4 m |
| Product Number | 7603080 |
| Weight (Imperial) | 39.0 lb. |
| Weight (Metric) | 17.7 kg |
| Overall Length (Imperial) | 80.0 ft. |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Brand | 3M |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Maximum Number of Workers | 2 |
| Series | Sayfline |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Product Type | Permanent Multi-span Horizontal Lifeline System |
| Lifeline Length (Imperial) | 80.0 ft. |
| Lifeline Length (Metric) | 24.38 m |
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Specifications Met | OSHA 1926.502 |