
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
33/64 in. Solid Carbide TiAIN Finish 140? Split Point Force M Jobber Length Drill
- Item Code: 7625079
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Part of Dormer?s solid carbide range of drills, manufactured from premium carbide, R463 drills are specifically designed for drilling stainless steels and other heat resistant super alloys and will produce high quality and accurate holes (H9 hole tolerance) even at high speeds and feeds. The drills have a 140 degree 4-facet split point which reduces the push force required and also helps with self-centering. With a titanium aluminium nitride coating, you can expect a longer tool life and improved performance when drilling harder materials. R463 carbide drills have a special CTW flute design (Continuously Thinned Web) which provides increased strength and, along with the coolant feed, allows the drill to operate at higher cutting speeds and feeds.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Overall Length Metric | 124 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |
| Metric Diameter | 13.10 mm |
| Point Angle | 140 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Material | Solid Carbide |
| Fractional Diameter | 33/64" |
| Brand | Dormer |
| Decimal Diameter | 0.5156" |
| Overall Length Inches | 4.8819" |