
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
29/64 in. Solid Carbide TiAIN Finish 140? Split Point Force M Screw Machine Drill
- Item Code: 7625213
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
R467 Force-M solid carbide drills from Dormer have a special CTW flute design (Continuously Thinned Web) giving the drills extra strength. Together with the coolant feed, this allows the drills to operate at higher cutting speeds and feeds whilst still capable of producing a high quality and accurate hole (H9 hole tolerance). Manufactured from premium carbide, the drills are specifically designed for drilling stainless steels and other heat resistant super alloys, whilst the titanium aluminium nitride coating ensures great performance when drilling harder materials and extends the tool life. As a final touch, R467 carbide drills have a 140 degree, 4-facet split point which helps with self-centering and reduces the force needed to drill the workpiece. #
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Overall Length Metric | 102 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Diameter | 11.51 mm |
| Fractional Diameter | 29/64" |
| Material | Solid Carbide |
| Point Angle | 140 Deg. |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 4.0157" |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |
| Decimal Diameter | 0.4531" |