
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. HSS Bright Finish RH Weldon Flat Shank 30 Deg. Helix Spiral Flute Double End Medium Cut Length Square End Mill
- Item Code: 7647829
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
C600 2-flute slot drills are part of Dormer?s extensive range of milling cutters. Manufactured from High Speed steel for excellent tool strength and performance, the tools have a regular length flute which provides good rigidity for milling slots, and come with a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool so you get a clean and accurate result. Capable of plunging, ramping and profile milling in steels, cast iron and stainless steels, and double ended so you get two milling cutters in one tool, C600 milling cutters are a really versatile and economical choice.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Cutting Diameter | 0.5000" |
|---|---|
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | Bright |
| Fractional Cutting Diameter | 1/2" |
| Metric Cutting Diameter | 12.7 mm |
| Overall Length Fractional | 4-1/8" |
| Overall Length Inches | 4.125" |
| Overall Length Metric | 104.78 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Material | High Speed Steel |