
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 in. Carbide Bright Finish RH 2 Flute 30 Deg. Helix Angle Regular Length Double End End Mill
- Item Code: 7648652
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Part of Dormer?s range of carbide milling cutters, S116 2-flute slot drills are manufactured from premium carbide, giving longer tool life and improved performance. They have a medium length flute design which gives high rigidity for milling standard slots and a bright finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool so you get a clean, accurate result. The tools ca be used for plunging, ramping and profile milling in stainless steels, cast iron and steels. For increased economy, S116 2-flute milling cutters are double ended, providing two milling cutters in a single tool.
Tech Specs
Back To Top| Metric Cutting Diameter | 4.76 mm |
|---|---|
| Overall Length Metric | 76.2 mm |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Overall Length Inches | 3 |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Dormer |
| Decimal Cutting Diameter | 0.1875" |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | Bright |
| Fractional Cutting Diameter | 3/16" |
| Overall Length Fractional | 3" |