
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 in. Carbide Bright Finish RH 4 Flute 30 Deg. Helix Angle Square Double End Mill
- Item Code: 7648719
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
S129 4-flute milling cutters have a medium length flute design for good rigidity for milling standard slots. The tools are double ended so a very economical choice as you get two milling cutters in a single tool. They are manufactured from premium carbide for improved performance and longer tool life, and have a bright finish, preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool and so ensuring a clean and accurate result. S129 4-flute milling cutters are a very versatile option, being suitable for plunging, ramping and profile milling in steels, stainless steels and cast iron.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dormer |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 3" |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Fractional Cutting Diameter | 1/8" |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length Inches | 3 |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Cutting Diameter | 0.1250" |
| Metric Cutting Diameter | 3.18 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 76.2 mm |