
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in. HSS Black Oxide 118 Deg. Standard Point General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 7652424
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind, R10 jobber drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) and can be used for drilling many materials including stainless steel, steel and aluminum. They have a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get accurate holes. Available in an extensive range of fractional sizes, R10 jobber drills are very versatile and are suitable for many different hand held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Overall Length Metric | 127 mm |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.3750" |
| Fractional Size | 3/8" |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 9.53 mm |
| Overall Length Inches | 5" |
| Shank Style | Cylindrical shank |