
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/32 in. HSS Black Oxide 118? Standard Point General Purpose Jobber Drill
- Item Code: 7652427
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a strong 118 degree conventional point which is easy to re-grind, R10 jobber drills are manufactured from premium High Speed steel (HSS) and can be used for drilling many materials including stainless steel, steel and aluminum. They have a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the drill so you get accurate holes. Available in an extensive range of fractional sizes, R10 jobber drills are very versatile and are suitable for many different hand held and machine applications.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Steam Oxide |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 9/32" |
| Metric Size | 7.15 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Inches | 4.25" |
| Overall Length Metric | 107.95 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.2813" |
| Material | High Speed Steel |