
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1562" (5/32) Drill DIA x 0.1870" (3/16) Flute Length, 90Deg Carbide Spot Drill, 2 Flutes
- Item Code: 787710
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Miniature Drills - Spotting Drills
Features
Back To Top- 90° available in long length!
- Thinned Web to Reduce Walking
- Self-Centering Point Geometry
- 2 Flutes
- Solid Carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Drill Diameter | 0.1562" (5/32) |
| Flute Length | 0.1870" (3/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Angle per Side | 45 |
| Included Angle | 90 |
| Flutes | 2 |
| LOC Multiple | (1.5x) |
| Web Thickness | 0.0110" |
| Type | II |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Metric | N |
| Coating | UN |