
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. 0.020 in. Steel Wire Fill 5/8"-11 UNC Double-Hex Nut Dually Root Pass Weld Cleaning Brush
- Item Code: 79800
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Dually 7" Root Pass Weld Cleaning Brush features a dual-hex nut design that simplifies periodic flipping of the wheel for maximum cleaning action, long life and safer use. 5/8"-11 double hex nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Feature a dual-hex nut design that simplifies periodic flipping of the wheel for maximum cleaning action, long life and safer use
- Narrow face brushes are suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners
- Tool: right angle grinder
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 7" |
|---|---|
| Trim Length | 1-1/8" |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |
| Maximum RPM | 9000 |
| Brand | Weiler |
| Face Width | 3/16" |
| Fill Material | Steel |
| Standard Pack Quantity | 5 |