
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Dually 4-1/2 in. Root Pass Weld Cleaning Brush .020 in. Steel Wire Fill 5/8"-11 UNC Double-Hex Nut Dually Root Pass Weld Cleaning Brush
- Item Code: 79801
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Dually 4-1/2" Root Pass Weld Cleaning Brush features a dual-hex nut design that simplifies periodic flipping of the wheel for maximum cleaning action, long life and safer use. 5/8"11" double hex nut for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Feature a dual-hex nut design that simplifies periodic flipping of the wheel for maximum cleaning action, long life and safer use
- Narrow face brushes are suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners
- 3/8" T of face plate
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 4-1/2" |
|---|---|
| Fill Material | Steel |
| Maximum RPM | 15000 |
| Trim Length | 13/16" |
| Brand | Weiler |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Face Width | 3/16" |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Arbor Hole Size | 5/8"-11 UNC |