
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0450" Drill DIA x 0.0680" Flute Length, 140Deg Carbide Spot Drill, 2 Flutes, AlTiN Coated
- Item Code: 815845-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Miniature Drills - Spotting Drills
Features
Back To Top- 90° available in long length!
- Thinned Web to Reduce Walking
- Self-Centering Point Geometry
- 2 Flutes
- Solid Carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Drill Diameter | 0.0450" |
| Flute Length | 0.0680" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Angle per Side | 70 |
| Included Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| LOC Multiple | (1.5x) |
| Web Thickness | 0.0030" |
| Type | I |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Metric | N |
| Coating | C3 |