
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3125 in. (5/16) Cutter Diameter x 0.3125 in. (5/16) Shank Diameter x 0.4375 in. (7/16) Length of Cut x 2.0000 in. (2) Overall Length Carbide 7 Flute Aplus Coated Square Endmill
- Item Code: 82648-HELICAL
- Brand: Helical
- Unit Size: 1
Description
For Steel ; HEV-S-70312
Features
Back To Top- Engineered for excellent performance in High Efficiency Milling (HEM)
- 7 flute variable pitch design for reduced harmonics and increased feed rates
- End cutting geometry (non-center cutting)�
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Aplus coating offers added lubricity and high temperature resistance for faster speeds and feeds and improved tool life
- Solid carbide end mills
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Tool Description | HEV-S-70312 |
|---|---|
| Shank Length | 1.5625" (1-9/16) |
| Chip Breaker | No |
| Coolant Through | No |
| Length of Cut | 0.4375" (7/16) |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 0.3125" (5/16) |
| Brand | Helical |
| Center Cutting | No |
| Number of Flutes | 7 |
| LOC Multiple | (1.4x) |
| Coating/Finish | Aplus |
| Decimal Diameter | 0.3125" |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Overall Length | 2.0000" (2) |