
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 0.018 Fill 500 Grit Silcon Carbide (500SC) 2 in. Arbor Hole Crimped Filament Nylox Wheel
- Item Code: 83000
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Crimped Filament Wheels - Composite Metal Hub - Round Silicon Carbide Filament
Features
Back To Top- Combine the high density and superior filament retention of composite hub wheels with the dimensional stability and shock resistance of metal hub construction
- Higher fill density compared to traditional metal hub construction brushes
- 15/16 in thick at face plate
- 500 grit
Tech Specs
Back To Top| Face Width | 1" |
|---|---|
| Fill Diameter | 0.018" |
| Grit | 500 |
| Trim Length | 1-1/4" |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Maximum RPM | 4000 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 6" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |