
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 0.018 Fill 320 Grit Silcon Carbide (320SC) 2 in. Arbor Hole Crimped Filament Nylox Wheel
- Item Code: 83010
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Crimped Filament Wheels - Composite Metal Hub - Round Silicon Carbide Filament
Features
Back To Top- Combine the High Density and Superior Filament Retention of Composite Hub Wheels with the Dimensional Stability and Shock Resistance of metal Hub Construciton
- Higher fill density compared to traditional metal hub construction brushes
Tech Specs
Back To Top| Trim Length | 1-1/4" |
|---|---|
| Face Width | 1" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Maximum RPM | 4000 |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Fill Diameter | 0.022" |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Grit | 320 |
| Diameter | 6" |
| Brand | Weiler |