
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
834-TX-25 Torx Female Square Service Drive Bits
- Item Code: 834-TX-25
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Female Square Service Drive
Features
Back To Top- Made in the USA - Quality and Availability
- Proprietary Steel and Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Bit Life
- Cutting-edge Machining Process Results in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
- Service Drive Provides Greater Torque Compared to Driving Using a Bit Holder
Tech Specs
Back To Top| Drive | Female Square Drive |
|---|---|
| Measurement Across Lobes | .173 in |
| Overall Length | 2-13/16 in; 71 mm |
| Socket Nose Diameter | .240 in |
| Square Drive | 3/8 in |
| Type | Bit |
| Fastener Type | Torx® |
| Brand | Apex |
| SKU Group Note | Torx® and Torxalign® are registered trademarks of Acument Intellectual Properties, LLC. |
| Drive Size | T-25 |
| Tool Type | Torx® Bits |