
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0950 in. Cutter Diameter x 0.2280 in. Length of Cut 3 Flute AlTiN Nano Coated Carbide Multi-Form 5-44 Thread Milling Cutter
- Item Code: 836720-C6
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Hardened Steels
Features
Back To Top- Designed for threading hardened steels 46-68 Rc
- Cuts internal and external 60 deg. UN threads
- Mill right hand and left hand threads
- Able to cut larger threads of the same pitch
- Variable helix design reduces chatter and harmonics and produces more accurate threads
- Latest generation AlTiN Nano coating offers superior hardness and heat resistance
- Select carbide grade for maximum tool life
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Cutter Diameter Decimal | 0.0950" |
|---|---|
| Brand | Harvey Tool |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Length of Cut | 0.2280" |
| Size | 5-44 |
| Included Angle | 60 |
| Number of Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Coating | AlTiN Nano |