
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. 0.040 Fill 80 Grit Silcon Carbide (80SC) 5-1/4 in. Arbor Hole Crimped Filament Nylox Wheel
- Item Code: 83750
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Crimped Filament Wheels - Composite Hub - Round Silicon Carbide Filament
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Composite hub construction for high performance in precision applications
- 80 grit
- 15/16 in thickness at face plate
Tech Specs
Back To Top| Trim Length | 2-3/4" |
|---|---|
| Grit | 80 |
| Maximum RPM | 1800 |
| Brand | Weiler |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Diameter | 12" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Face Width | 1-1/8" |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Fill Diameter | 0.040" |