
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2500 in. (1/4) Shank Diameter x 90? Included Angle x 2.5000 in. (2-1/2) Overall Length X 0.0100 in. Tip Diameter Carbide 4 Helical Flute Aplus Coated Chamfer Mill
- Item Code: 83808-HELICAL
- Brand: Helical
- Unit Size: 1
Description
HPCM90-40250
Features
Back To Top- Helically ground with positive axial rake and clearance for high performance chamfering
- Helical flute geometry results in superior part finish
- Pointed tip for precise applications and detailed workpieces
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Zplus coating offers higher hardness and added lubricity for maximum performance
- Aplus coating for added lubricity and higher speeds and feeds in a wide variety of ferrous metals and titanium alloys
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Tool Description | HPCM90-40250 |
|---|---|
| Web Thickness | 0.0100" |
| Included Angle | 90 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Center Cutting | No |
| Length of Cut | 0.1200" |
| Decimal Cutting Diameter | 0.2500" |
| Fractional Cutting Diameter | 1/4" |
| Tip | 0.0100" |
| Chip Breaker | No |
| Coolant Through | No |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Brand | Helical |
| Coating | Aplus |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |