
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14 in. 0.018 Fill 320 Grit Silcon Carbide (320SC) 5-1/4 in. Arbor Hole Crimped Filament Nylox Wheel
- Item Code: 83910
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Crimped Filament Wheels - Composite Hub - Round Silicon Carbide Filament
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Composite hub construction for high performance in precision applications
- 15/16 in thickness at face plate
Tech Specs
Back To Top| Fill Diameter | 0.022" |
|---|---|
| Maximum RPM | 1800 |
| Face Width | 1-1/8" |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Grit | 320 |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Trim Length | 3-3/4" |
| Diameter | 14" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Brand | Weiler |