
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch Diameter, 3xD Drill, 2 flutes, Carbide, nano-A Coated, with Coolant, Straight Shank, 140° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 8510-6.35
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RT100 VA style drill is a 2 flute, high penetration rate carbide drill designed to decrease cycle times and increase part quality. Similar to the RT100 U style drill in many respects but designed specifically for stainless steel, titanium, and nickel alloy applications. The RT100 VA is also coated with nano-A™ which is a micro layered TiAlN coating that is well suited for stainless steel and nickel alloy machining.
Features
Back To Top- Special geometry
- Maximum tool life
- High process reliability
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 24.475 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Point Angle | 140° |
| Shank Diameter (mm) | 8 |
| Brand | Guhring |
| Coating/Finish | Nano |
| Coolant | with |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Drilling Depth | 3xD |
| Series | 8510 |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Flute Length (mm) | 34 |
| Overall Length (mm) | 79 |
| Shank Type | Straight |