
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
29/64 Inch Diameter, 7xD Drill, 2 flutes, Carbide, nano-Si Coated, with Coolant, Straight Shank, 140° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 8522-11.510
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RT 100 HF is a self-centering, high penetration rate drill, created especially for nickel alloys. The new "HF" style geometry improves tool life, while the brand new TiAlSiN (titanium aluminum silicon nitride) coating withstands abrasive applications. Inconel drilling tests reveal a 35% increase in tool life, due in large part to this new, multi-layer coating that we call nano-Si®.
Features
Back To Top- Special geometry
- Maximum tool life
- High process reliability
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Flute Length (mm) | 114 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 163 |
| Coolant | with |
| Decimal Diameter | 0.4531" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 11.51 mm |
| Shank Diameter (mm) | 12 |
| Shank Type | Straight |
| Point Angle | 140° |
| Series | 8522 |
| Brand | Guhring |
| Coating/Finish | Nano |
| Drilling Depth | 7xD |
| Fractional Diameter | 29/64" |
| Length of Cut (mm) | 96.735 |