
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1406 in. (9/64) Cutter Diameter x 0.0200 in. Radius x 0.2200 in. Length of Cut 4 Flute AlTiN Coated Carbide Corner Radius End Mill
- Item Code: 857120-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Stub and Standard
Features
Back To Top- Corner radius for improved strength
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 4 |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Brand | Harvey Tool |
| Length of Cut | 0.2200" |
| Length of Cut Multiple | (1.5x) |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Coating | AlTiN |
| Decimal Cutting Diameter | 0.1406" |
| Fractional Cutting Diameter | 9/64" |
| Radius Decimal | 0.0200" |