
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0780 in. (5/64) Cutter Diameter x 0.3120 in. (5/16) Length of Cut 3 Flute TiB2 Coated Carbide V-Helix Square End Mill
- Item Code: 857278-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Variable helix design (approx. 42) reduces chatter and harmonics, and increases material removal rates
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- 3 flutes
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Center Cutting | N |
|---|---|
| Chip Breaker | N |
| Coating/Finish | TiB2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Weldon Flat | N |
| Coolant Through | N |
| Number of Flutes | 3 |
| Brand | Harvey Tool |
| Length of Cut Multiple | (4x) |
| Decimal Diameter | 0.0780" |
| Fractional Diameter | 5/64" |
| Single/Double End | Single End |
| Length of Cut | 0.3120" (5/16) |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |