
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. 80 Grit Ceramic 0.055 Crimped Fill Burr-Rx Maximum Density Miniature Disc Brush
- Item Code: 85733
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Nylon Mini-Disc Brushes - Featuring a precision machined aluminum cup, Weiler's mini-disc brushes are designed to be the most cost-effective media for applications requiring a smaller brushing tool.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Precision machined aluminum cup
- Designed to be the most cost-effective media for applications requiring a smaller brushing tool
- Medium grade
- 80 grit
Tech Specs
Back To Top| Grade | Medium |
|---|---|
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 80 |
| Brand | Weiler |
| Trim Length | 1-1/4" |
| Grain Type | Ceramic |
| Maximum RPM | 4500 |
| Series | Burr-Rx |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Diameter | 2" |
| Fill Diameter | 0.055" |