
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. 80 Grit Ceramic Crimped Rectangular Fill Burr-Rx Maximum Density Miniature Disc Brush
- Item Code: 85736
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Nylox Mini-Disc Brushes - Featuring a precision machined aluminum cup, Weiler's mini-disc brushes are designed to be the most cost-effective media for applications requiring a smaller brushing tool.
Features
Back To Top- Precision machined aluminum cup
- Designed to be the most cost-effective media for applications requiring a smaller brushing tool
- 80 grit
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 4500 |
|---|---|
| Trim Length | 1-1/4" |
| Diameter | 2" |
| Grain Type | Ceramic |
| Series | Burr-Rx |
| Brand | Weiler |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 80 |
| Fill Diameter | 0.049" x 0.098" |
| Standard Pack Quantity | 1 |