
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-3/4 in. 80 Grit Silicon Carbide (SC) 0.040 Crimped Fill Tufted Miniature Nylon Disc Brush
- Item Code: 85750
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Nylon Mini-Disc Brushes - Featuring a precision machined aluminum cup, Weiler's mini-disc brushes are designed to be the most cost-effective media for applications requiring a smaller brushing tool.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Precision Machined Aluminum Cup
- Designed to Be the Most Cost-Effective Media For Applications Requiring a Smaller Brushing Tool
Tech Specs
Back To Top| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Maximum RPM | 6000 |
| Standard Pack Quantity | 2 |
| Grit | 80 |
| Trim Length | 1-1/4" |
| Diameter | 1-3/4" |
| Grade | Medium |