
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3-1/2 in. Crimped Filament 80 Grit Silicon Carbide (SC) 0.040 Fill 7/8 in. Arbor Hole Nylox Disc Brush
- Item Code: 85798
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Composite Hub Disc Brushes - Silicon Carbide Filament
Features
Back To Top- Manufactured using a tufted filament configuration
- Longer trim length provides increased aggression, greater conformability and longer product life
- Medium grade
- 80 grit
Tech Specs
Back To Top| Fill Material | Abrasive Nylon |
|---|---|
| Grit | 80 |
| Brand | Weiler |
| Diameter | 3-1/2" |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Maximum RPM | 2500 |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Trim Length | 1-1/2" |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |