
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 120 Grit Silicon Carbide (SC) 0.040 Fill 7/8 in. Arbor Hole Crimped Filament Nylon Disc Brush
- Item Code: 85816
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Composite Hub Disc Brushes - Silicon Carbide Filament
Features
Back To Top- Manufacutred Using a Tufted Filament Configuration
- Longer trim length provides increased aggression, greater comformability and longer product life
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Brush Length | 2-1/2" |
| Trim Length | 1-1/2" |
| Maximum RPM | 2500 |
| Grade | Fine |
| Length | 5-1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Diameter | 3/4" |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Grit | 120 |