
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. Crimped Filament 80 Grit Silicon Carbide (SC) 0.040 Fill 7/8 in. Arbor Hole Nylon Disc Brush
- Item Code: 85818
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Composite Hub Disc Brushes - Silicon Carbide Filament
ORDER IN MULTIPLES of 48
Features
Back To Top- Silicon carbide is a fast cutting abrasive commonly used on non-ferrous metals and in low pressure applications
- Crimped bristle discs are more durable than straight discs
- They are commonly used where the impact of a knotted brush would alter the workpiece
- Plain hole connectors have a non-threaded hole in the hub of the disc
Tech Specs
Back To Top| Grade | Medium |
|---|---|
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Diameter | 4" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 80 |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 2500 |
| Trim Length | 1-1/2" |