
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 80 Grit Silicon Carbide (SC) Crimped Rectangular Fill Maximum Density Nylon Disc Brush
- Item Code: 85995
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Composite Hub Disc Brushes - Silicon Carbide Filament
Features
Back To Top- Manufacutred Using a Tufted Filament Configuration
- Longer trim length provides increased aggression, greater comformability and longer product life
Tech Specs
Back To Top| Standard Pack Quantity | 1 |
|---|---|
| Diameter | 4" |
| Fill Diameter | 0.100" x 0.050" |
| Grade | Medium |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 80 |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 2500 |
| Trim Length | 1-1/2" |