
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 80 Grit Ceramic 0.035 Crimped Filament Nylox Mini Disc Brush
- Item Code: 86013
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Nylox Mini-Disc Brushes - Featuring a precision machined aluminum cup, Weiler's mini-disc brushes are designed to be the most cost-effective media for applications requiring a smaller brushing tool.
Features
Back To Top- Precision machined aluminum cup
- Designed to be the most cost-effective media for applications requiring a smaller brushing tool
- Medium grade
- 80 grit
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Diameter | 3" |
| Series | Burr-Rx |
| Maximum RPM | 4500 |
| Trim Length | 1-1/4" |
| Fill Diameter | 0.035" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Standard Pack Quantity | 1 |
| Grit | 80 |
| Grain Type | Ceramic |